Učenici 4.c i 8.b razreda ove su se školske godine uključili u međunarodni projekt „Glagoljamo 6“. Ciljevi projekta bili su: njegovati hrvatski kulturni identitet i kulturnu baštinu u lokalnom, regionalnom, nacionalnom i međunarodnom, europskom kontekstu; upoznati i očuvati hrvatsku nematerijalnu baštinu; upoznati prvo hrvatsko pismo, njegove osobitosti i razvoj; razumjeti važnost glagoljice u hrvatskoj povijesti i kulturi; naučiti se služiti glagoljskim pismom (uglatom glagoljicom); upoznati glagoljične epigrafe, rukopise i tiskane knjige; razvijati poduzetništvo i timski rad; razvijati demokratsko građanstvo i ljudska prava; razvijati ljubav prema hrvatskom narodu, povijesti i kulturi. Da bi ostvarili navedene ciljeve, učenici su s učiteljicom Ljubicom Ilievska Radošević i vjeroučiteljem Franjom Puškarićem odradili nekoliko aktivnosti. Upoznali su se detaljnije s hrvatskom glagoljaškom baštinom, naročito s glagoljaškom baštinom na području današnje Gospićko-senjske biskupije. Uz pomoć tehnike karton tisak izrađivali su otiske glagoljskih slova, a od glinamola replike ploče s glagoljskim natpisom na crkvi sv. Vida u Kosinjskom Bakovcu. Glagoljskim slovima pisali su svoje osobne podatke, naslove svojih najdražih knjiga i najdraže biblijske retke, a posebno smo ponosni na sudjelovanje u izradi Glagoljskog kalendara – Azbukara 2022. Zabavno je bilo vidjeti kako učenici igraju društvene igre nadahnute glagoljicom, a svoje ukrase, božićne i uskrsne čestitke na glagoljici maštovito su objedinili u digitalnim slikovnicama u Book Creatoru.

Vjeroučitelj Franje Puškarić i učiteljica Ljubica Ilievska Radošević

Glagoljski kalendar – Azbukar 2022.

Digitalna slikovnica Božić i Nova godina u ruhu glagoljice

Digitalna slikovnica Na tragu glagoljice do Uskrsa