eTwinning Projekt – Dubs and Subs for Ads

Zadovoljstvo nam je objaviti da smo u školskoj 2021/22. godini provodili još jedan međunarodni eTwinning projekt "Dubs and Subs for Ads".

U projektu učenici traže, raspravljaju, razmjenjuju i rade na temelju raznih oglasa koji promoviraju vlastitu zemlju. Također su naučili o metodama prevođenja audiovizualnih tekstova, kao što su sinkronizacija i titlovi filmova. Radeći sa učenicima iz tri partnerske zemlje (Španjolska, Poljska, Francuska) obavljaju niz zadataka uključenih u projektni plan koristeći engleski kao glavni jezik projekta. U projektu koristimo IKT alate.

CILJEVI:

povećanje svijesti i uvažavanja vrijednosti vlastite kulture i drugih kultura

dijeljenje kulturnih tradicija putem oglašavanja

učenje dviju tehnika audiovizualnog prevođenja; sinkronizacija i titlovi

poboljšanje znanja engleskog jezika

poboljšanje ICT vještina za promicanje autonomije i suradnje učenika

razvijanje kreativnosti

Projektne aktivnosti:

U suradnji s partnerskim zemljama izradili smo zajedničku Genially prezentaciju u kojoj je svaka institucija u kratkom videu predstavila svoju školu i sudionike projekta. Osim toga, učenici su prihvatili izazov izgovaranja pojedinačnih riječi na španjolskom, hrvatskom i francuskom jeziku.

Riječi izazova:

Poljska: dżdżownica

Španjolska: escorça

Hrvatska: otorinolaringologija, nekarakteristiĉno, nesvrsishodan

Francuska: une bouilloire, acquiescer

U sljedećem projektnom zadatku učenici su analizirali različite vrste oglašavanja, poput komparativnog, lažnog, upečatljivog, emotivnog, s prikazom poznate osobe, samopomoći i preventivnog. Dodatno, svi članovi projekta tražili su i postavljali primjere navedenih vrsta reklama na Padlet zid, dodavajući komentare na engleskom jeziku na oglase partnera iz drugih zemalja.

Zatim su se učenici, radeći u grupama, fokusirali na pronalaženje reklama koje predstavljaju različite kulturne motive njihove zemlje, te reklame postavili na drugi Padlet zid, prepisali tekst svakog oglasa i preveli ga na engleski.

Učenici su se upoznali s osnovnim pravilima izrade titlova za film i upoznali se s aplikacijom Movie Maker – Video Editor, zahvaljujući kojoj su kreirali svoje prve vlastite titlove za filmove. Zatim su učenici odabrani u međunarodne grupe, gdje je svaka grupa razmijenila svoje reklame i fokusirala se na prevođenje tih oglasa s engleskog na svoj materinji jezik. Sljedeći korak bio je ponovno korištenje aplikacije Movie Maker – Video Editor za stvaranje više tekstualnih titlova, ali ovaj put na materinjem jeziku za oglase iz partnerskih zemalja. Ovi zadaci, iako se čine pomalo kompliciranima, bili su nevjerojatna prilika za učenikee za rad u međunarodnim grupama, kao i za suradnju i pravu komunikaciju na engleskom jeziku.

Također, učenici su sudjelovali u natjecanju za najbolji logo projekta. Sudionici projekta pripremili su prekrasne dizajne logotipa. Pomoću alata Google Forms pripremljen je obrazac za glasanje zahvaljujući kojem smo svi mogli glasati za najbolji logo našeg projekta.

Za vrijeme Božića zajedno smo pjevali poznatu božićnu pjesmu "Jingle Bells", ali je svaka škola pjevala na svom materinjem jeziku. Krajnji rezultat zvuči vrlo zanimljivo, pokazalo se da u projektu ne poznajemo samo engleski jezik. Pjevajmo svi zajedno, bez obzira na jeziku!

Kao sažetak našeg rada i učenja o titlovima u grupama, učenici su izradili vlastite video zapise u kojima su na engleskom jeziku morali ispričati što su naučili u prvih šest mjeseci projekta, te koji se zadatak pokazao najzanimljivijim za njih.

U drugoj polovici školske godine počeli smo učiti o raznim filmskim tehnikama, a potom zajedno s projektnim partnerima rješavali Kahoot kviz kako bismo testirali probleme. Naučene tehnike također su nam znatno olakšale rad na još jednom vrlo opsežnom zadatku, odnosno izradi vlastitih reklama.

Rad na oglasima podijeljen je u nekoliko faza:

Od ideje do filma!

Izrađujući skripte – scenarije oglašavanja, učenici su ovdje pokazali veliku kreativnost kreirajući sadržaj svoje reklame na engleskom jeziku.

Stvaranje filmova - učenici su, već imajući plan za cijelu reklamu, krenuli na izlet po Gospiću snimajući svoju reklamu.

Montaža filma – nakon snimanja materijala učenici su pristupili montaži filma pomoću programa CapCut.

Rezultati ovog zadatka nadmašili su naša očekivanja, učenici naše škole napravili su četiri prekrasne reklame koje promoviraju naš grad Gospić. Svatko je drugačiji, svatko oduševljava svojom domišljatošću i kreativnošću.

Tijekom cijelog projekta izrađena su 34 oglasa kojima se promoviraju gradovi sudionika projekta. Gledajući sve reklame, svatko od nas je poželio putovati, pogotovo sada kada smo sve bliže praznicima.

Projekt je također pokrenuo natjecanje za najbolji projektni oglas u tri kategorije: sadržaj, filmska montaža te jezična ispravnost i tečnost.

Potom su učenici, radeći u međunarodnim grupama, razmjenjivali svoje reklame, prevodili skripte s engleskog na hrvatski i snimali sinkronizaciju, pri čemu su se odlično zabavljali. Učenje i sinkronizacija bili su naš posljednji dizajnerski zadatak. Na kraju smo ispunili evaluacijski upitnik i ponosni smo na količinu rada uloženog u projekt.

Učiteljica engleskog jezika Anna Marie Devčić

Osnovna škola dr. Jure TurićaViber slika 2022-05-31 11-28-11-897