Psihijatar prof. dr. sc. Darko Marčinko održao predavanje za učitelje i roditelje ”Mentalno zdravlje mladih”
U ponedjeljak 18. prosinca 2023. g. u holu OŠ dr. Jure Turića u 17.00 sati predavanje je održao prof. dr. sc. Darko Marčinko. Tema predavanja bila je “Mentalno zdravlje mladih”. Predavanju su nazočili djelatnici naše škole i okolnih škola te značajan broj roditelja. Okupilo se oko 160 zainteresiranih slušatelja.
Prof. dr. sc. Darko Marčinko predstojnik je Klinike za psihijatriju i psihološku medicinu Medicinskog fakulteta KBC Zagreb i redoviti profesor na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Specijalist je psihijatar (subspecijalist iz biologijske psihijatrije, psihoterapije i forenzičke psihijatrije), psihoanalitički i obiteljski psihoterapeut, stalni sudski vještak za područje psihijatrije. Predsjednik je Hrvatskog društva za personologiju, poremećaje ličnosti i poremećaje hranjenja pri Hrvatskom liječničkom zboru te redoviti član Akademije medicinskih znanosti Hrvatske. Urednik je 14 objavljenih knjiga iz područja mentalnog zdravlja, a zadnja knjiga njegovog tima bavi se temom transgeneracijske traume.
Dr. Marčinko je kroz predavanje, uz prezentacije na videozidu, prikazao temeljne faktore koji su bitni za mentalno zdravlje mladih. Govorio je o važnosti dobrih odnosa, koji uključuju i obiteljske odnose te o važnosti vertikalnih autoriteta (učitelji i roditelji) u kontekstu razvoja djece i mladih. Višestruko je napomenuo ulogu ranog razvoja i obiteljskih odnosa za formiranje ličnosti, istaknuvši da se u prvih pet godina formira osoba, a poslije samo slijedi nadogradnja.
Dr. Marčinko polazi od pretpostavke da su ljudi izvorno dobri, ali je u kasnijem procesu odrastanja i sazrijevanja bitno formiranje karaktera. Ako dijete uspije vidjeti sebe u cjelini, s dobrim i lošim osobinama, velike su šanse da izraste u kvalitetnu osobu.
Predavač ističe štetu koju izaziva stres. Naime, stres stvara upalne procese pa se kao posljedica javlja reakcija na organima. Prvenstveno na disanju i probavnom sustavu. Zato su potrebni mir i stabilnost unutar obitelji, škole i zajednice. Veliki je problem unutarnji stres – vrlo je visok i teško ga je prepoznati.
Nadalje, predavač je sugerirao roditeljima i učiteljima da je moraliziranje vrlo malo korisno, a razumijevanje je ono što je potrebno. Svaki bi roditelj trebao biti fizički prisutan u životu djeteta te slušati što dijete govori i pokazuje te iskazati razumijevanje za djetetove emocije. Dijete mora osjetiti podršku u obitelji, školi i zajednici. Vrlo je važna uloga grupe. U grupi dijete osjeća zaštitu i okolinu. Zato je izvrstan sport. U sportu dijete uči kako izgubiti i podnijeti poraz, a ne samo pobijediti. Predavač stoga sugerira da prvenstveno svi skupa potičemo nastojanje djeteta, a ne nagrađivati uspjeh i brza rješenja.
Posebnu pozornost predavač posvećuje emocijama, kao što su stid i krivnja. Stid je strahovito destruktivna emocija i teža je od krivnje. Također napominje da visoki stupanj inteligencije nije garancija uspjeha u životu. Ono što je ključno jesu dobri odnosi u obitelji, školi i u zajednici.
Dr. Marčinko upoznao je nazočne s kvalitetnim knjigama koje mogu poslužiti kao izvori u kojima se mogu pronaći neki odgovori koji nas muče. Također je prikazao neke statistike o porastu patološkog narcizma u zapadnoj civilizaciji čiji smo i mi dio.
Predavanje je završeno nakon 90-ak minuta, a temeljna poruka bila bi - najbitnija je prisutnost roditelja u životu djeteta. Slijedile su pohvale sudionika predavaču te konkretna pitanja koja su učitelji i roditelji upućivali dr. Marčinku, a na koja je predavač vrlo profesionalno odgovarao.
Novinarska grupa
Tomislav Vukelić