Predavanje povodom obilježavanja Noći knjige 2022.

U Samostalnoj narodnoj knjižnici Gospić 22. 4. 2022., s početkom u 17 sati, održano je predavanje povodom Noći knjige. Predavanje je održala profesorica Debora Lukac i učenici viših razreda Osnovne škole dr. Jure Turića, Gospić. Tema uvodnog predavanja je bila usmjerena na jezične djelatnosti koje su iznimno važne u komunikacijskom procesu te je profesorica naglasila kako je važno njegovati sve jezične djelatnosti (slušanje, govorenje, čitanje i pisanje) koje su nam neophodne u svakodnevnom formalnom i neformalnom komuniciranju. S obzirom na to da je prethodna godina, 2021., bila proglašena Godinom čitanja, profesorica je naglasak stavila na jezičnu djelatnost čitanja i ukazala na sve veću potrebu poticanja čitanja djece i mladih kako bi se razvijala i kultura čitanja, ali ujedno i sama jezična kompetencija (usmena i pismena). Uvodnim predavanjem najavila je i uratke učenika viših razreda koji su čitanjem određenih književnih djela ostvarili kompetenciju da kritički promišljaju o pročitanim djelima te da prikažu svoje prezentacije. Djela su vrlo vješto prikazale i kritički komentirale učenice:

Matea Mataija, učenica 7. razreda (prezentirala je roman Zeleni pas autorice Nade Mihelčić),

Marta Šulentić, učenica 7. razreda (prezentirala je roman Bijeli klaun autora Damira Miloša) i

Nela Balenović Svetić, učenica 5. razreda (prezentirala je roman Koko u Parizu autora Ivana Kušana).

Učenice su pokazale da se lektira može čitati i razumjeti na drugačiji način. Svojim čitateljskim iskustvom dokazale su da duboko promišljaju o knjizi, da povezuju sadržaj s osobnim dojmom i doživljajem pročitanog te da mogu poslužiti kao pravi primjer svima koji još uvijek dvoje hoće li se upustiti u čitanje.

Jedan nepoznati autor je negdje napisao…

„Kako putovati kroz vrijeme? – Čitaj.”

Veselimo se svakoj novoj knjizi i budimo primjer i poticaj drugima!

Debora Lukac