Projekt „STEMwave – Škola Budućnosti“; Putovanje u svijet umjetne inteligencije – izrada chatbot-ova

Učenici 7.a i 7.b razreda Osnovne škole dr. Jure Turića iznenadili su svojim entuzijazmom i kreativnošću dok su istraživali i stvarali svoje prve chatbot-ove. Uz mentorstvo učiteljice matematike i informatike Tee Katnić, grupe mladih istraživača zaronile su u svijet umjetne inteligencije i otkrili sve čari stvaranja digitalnih sugovornika.

Inicijativa za izradu chatbot-ova došla je iz projekta „STEMwave – Škola budućnosti“ kojeg su pokrenule tvrtke Stemi i Infobip te je potaknula učenike da istraže područje umjetne inteligencije, posebno fokusirajući se na chatbot-ove. Koristeći se online platformom SnatchBot, učenici su imali priliku naučiti osnove stvaranja chatbot-ova i istražiti njihove mogućnosti.

SnatchBot je platforma koja omogućuje korisnicima izradu, prilagodbu i implementaciju chatbot-ova bez potrebe za programiranjem. Ova intuitivna platforma, koja je osmišljena kako bi bila pristupačna i korisnicima bez tehničkog iskustva, pruža alate za stvaranje chatbot-ova koji mogu služiti različitim svrhama, od korisničke podrške do automatizacije poslovnih procesa.

Učenici su s oduševljenjem koristili alate SnatchBot platforme kako bi stvorili svoje chatbot-ove. Odabirući teme koje ih zanimaju, razvijali su osobnosti svojih digitalnih sugovornika i dizajnirali dijagrame tijeka koji odražavaju interakciju između korisnika i chatbot-a. Ovaj proces potaknuo je učenike da razvijaju svoje kreativne i analitičke vještine dok su istraživali mogućnosti umjetne inteligencije.

Rezultati su bili impresivni. Učenici su pokazali svoju sposobnost korištenja tehnologije na inovativan način, dok su istovremeno stvarali nove mogućnosti koji mogu poboljšati korisničko iskustvo. Osim toga, ova inicijativa potaknula je učenike da prate razvoj informatike i tehnologije u svijetu te ih potaknula da budu korak ispred u digitalnom dobu.

Ovo iskustvo nije samo pružilo učenicima priliku da nauče nove vještine, već ih je i potaknulo da budu samopouzdani u svijetu tehnologije i da budu spremni istraživati i stvarati u budućnosti. Ovaj projekt nije samo obogatio njihovo obrazovanje, već je i otvorio vrata prema novim mogućnostima i izazovima u digitalnom svijetu.

ISPROBAJTE NJIHOVE CHATBOT-OVE NA SLJEDEĆIM POVEZNICAMA:

Mrki :   bit.ly/3xLgOUQ

Nino:    bit.ly/3U0E20Y