Projekt ”Pitagorino stablo”

Na nastavi matematike učenici se upoznaju s jednim od najpopularnijih poučaka (teorema) u matematici, Pitagorinim poučkom. Pitagora je grčki filozof, astronom i matematičar koji je živio u 6. stoljeću prije Krista. Iako je poučak bio poznat i prije Pitagorina života, smatra se da ga je on primjenjivao i dokazivao. Pitagorin poučak jedno je od najpoznatijih i najvažnijih geometrijskih pravila. Primjenu Pitagorinog poučka pronalazimo u različitim znanostima: građevini, arhitekturi, GPS tehnologiji tj. satelitsko-navigacijskom sustavu što dodatno potvrđuje važnost ovog poučka.Osim za rješavanje matematičkih zadataka, Pitagorin poučak potreban je prilikom konstruiranja jednog od najzanimljivih fraktala pod nazivom Pitagorino stablo. Na slici je prikazana neobična skulptura iz krotonskog parka Parco Pitagora (Cortone, južna Italija – sjedište pitagorejaca). Skulptura je inspirirana Pitagorinim stablom kojeg je 1942. godine kreirao Nizozemac Albert Bosman.

Učenici 8.a i 8.b razreda pod vodstvom učiteljice matematike Tee Katnić, istražili su način konstruiranja Pitagorina stabla, te pokazali kako matematika može biti zabavna i kreativna. U prilogu možete pogledati njihove predivne radove izložene na školskim panoima.

Učiteljica matematike Tea Katnić

Osnovna škola dr. Jure Turića3. slika