U ponedjeljak 29. studenoga u kabinetu informatike učiteljica Kata Milković održala je predavanje na temu Samoniklo ljekovito bilje s ličko – senjskih staništa. Predavanje su pozorno slušali učenici osmih razreda, te učitelji i ravnatelj. Predavačica nas je informirala o najvažnijim samoniklim biljkama naše Županije te o načinima korištenja istih. Tijekom vrlo zanimljivog predavanja saznali smo da maslačak liječi bolesnu jetru, pročišćava krv, poboljšava probavu, pospješuje mokrenje. Kod njega je ljekovita cijela biljka: korijen, listovi, stabljika, cvijet. Korijen se vadi u proljeće ili jesen, suši se na suncu ili umjetnoj toplini. Mlado lišće priprema se za salatu a stabljike pomažu kod kronične upale jetre i šećerne bolesti. Cvjetne glavice pripremaju se za sirup, „maslačkov med“, žele od maslačkovih latica. Stolisnik ili hajdučka trava liječi želučani i crijevni katar, čisti krv, pomaže kod reume. Skuplja se cvjetna glavica tijekom cijelog ljeta. Majčina dušica se koristi kao uvarak protiv želučanih poremećaja, bolesti pluća, tvrdokornog kašlja, nesanice, nadimanja. Sirup od majčine dušice napravimo tako da slažemo u staklenku red majčine dušice svježe ubrane, red smeđeg šećera. Držimo na suncu tri tjedna. Nakon toga sadržaj procijedimo, ugrijemo na laganoj vatri dok se ne zgusne. Čuvati na hladnom mjestu. Koristi se protiv kašlja kod djece i odraslih. Majčinu dušicu stavljamo u biljne kupke, jabučni i vinski ocat, dodatak jelima od divljači ili drugim mesnim jelima, salatama. S obzirom da je predavanje bilo zanimljivo i poučno prisutni su na kraju predavanja kroz dodatna pitanja dobili detaljnija pojašnjenja o onom što ih je najviše zanimalo vezano za temu.
  Projekti - Sve