Druženje s volonterima i upoznavanje država iz kojih dolaze
Nastavljena je suradnja na projektu „Changing the world from my neighbourhood“ kojeg provodi udruga „Syncro“. Cilj projekta je da volonteri koji su iz raznih zemalja Europe upoznaju učenike sa svojom zemljom, osnovnim pojmovima i zanimljivostima i da zajedno izrade neku stvar koja je specifična za njihovu zemlju. Radionice koje su se trebale održavati „uživo“ zbog epidemiološke situacije preseljene su u online okruženje.
Učenici produženog boravka 1.b razreda ovaj su put imali priliku upoznati četiri zemlje: Grčku, Latviju, Bosnu i Hercegovinu i Tursku.
Tijekom druženja s volonterom iz Grčke saznali smo da je jako slična našoj zemlji, upoznali i pogledali prirodne i kulturne znamenitosti i naučili da je povijest Grčke vrlo važna općenito za razvoj čovječanstva. Pisali smo svoja imena na grčkom alfabetu. U kreativnom dijelu radionice bojili smo zastavu Grčke i naučili da plava na zastavi predstavlja more, a bijela čisti zrak – nebo.
Volonter iz Latvije ispričao nam je sve zanimljivosti vezane uz Latviju, a naučili smo i da im je nacionalno stablo hrast, a životinja bubamara. Učenici su od šarenih papira posebnom tehnikom presavijanja koju ih je volonter naučio izradili i veliku papirnatu zmiju.
Volonterka Naila iz Bosne i Hercegovine je kroz igru „Okoš-bokoš“, koju su učenici igrali u grupama, ispričala sve zanimljivosti susjedne nam države. Tako smo naučili da imaju prekrasnu prirodu, da jako vole piti kavu, a upoznali smo i glavni grad Sarajevo te poznati glavni trg Baščaršiju. Virtualnom šetnjom kroz Baščaršiju upoznali smo stare zanate i naučili što je to džezva i fildžan.
Zadnja u nizu država je bila Turska. Saznali smo da je glavni grad Turske Istanbul, da im je najvažniji sport streličarstvo te pogledali kako izgleda njihova narodna nošnja. Učili smo i gestikulaciju pokretima ruku kojima u Turskoj zahvaljuju, požele sreću ili jednostavno zatraže račun. To nam se jako svidjelo. Nakon toga uz pomoć pjene za brijanje i vodenih boja pokušali smo napraviti svoj orijentalni otisak koji se nalaze i na njihovim tepisima i ostalim ukrasima.
Učenici 5.d razreda sudjelovali su u radionici na kojoj je volonter Ilyass iz Latvije predstavio ljepote svoje zemlje. Učenici su tako naučili da je hrast zaštitni znak Latvije, da se cvijet kamilice poklanja onima koji su vam dragi te koja su prirodna i kulturna obilježja Latvije. Učenici su bojali zastavu Latvije i u sredini crtali simbole poput hrasta, kamilice, bubamara te su bojali sliku narodne nošnje Latvije. Cijelo vrijeme radionice učenici su Ilyassu postavljali pitanja te je radionica prošla u odličnoj atmosferi i komunikaciji s mnoštvom zanimljivih činjenica o Latviji ili onome što Ilyass voli. Učenici su bili odlični, aktivni i jako su lijepo odradili zadane aktivnosti.
Učenici 5.a razreda sudjelovali su u radionici na kojoj je volonter Anttoni iz Finske predstavio učenicima svoju zemlju odličnom prezentacijom u kojoj je naveo prirodne ljepote Finske poput jezera i polarne svjetlosti. Anttoni je učenicima predstavio narod Saami te opisao gdje živi djed Mraz. Saznali smo tako da ljeti postoji dan u Finskoj kada je 24 sata dan, a zimi dan kada je 24 sata noć. Isto smo tako saznali da Finci bojaju rogove sobovima u fluorescentne boje kako bi ih vidjeli u mraku i izbjegli sudaranje s njima na prometnicama. Učenici su pažljivo pratili izlaganje volontera te su bojali sliku soba i radili kapu u bojama naroda Saami. Cijelo vrijeme dok su učenici radili kapu postavljali su pitanja volonteru te je ostvarena odlična i kvalitetna komunikacija tijekom radionice između volontera i učenika 5.a razreda.
Učenici 5.c razreda sudjelovali su u radionici na kojoj je volonterka Kristina iz Slovačke na zanimljiv način predstavila učenicima svoju zemlju, njezine ljepote i običaje. Učenici su naučili kako se na Slovačkome kaže grad, selo, priroda, dvorac…naučili su razliku između riječi Zámok i Hrad. Volonterka je predstavila narodnu nošnju, objasnila kako se oblači te ih naučila osnove korake jednog narodnog plesa. Volonterka je jako zanimljivim predavanjem i odličnim materijalima odlično predstavila Slovačku te je radionica bila vrlo zanimljiva i puna različitih aktivnosti.
Učenici, a i nastavnica saznali su i naučili mnoštvo zanimljivih informacija o navedenim zemljama. Učenici su bili aktivni, rješavali zadane zadatke te postavljali mnoštvo pitanja. Na zanimljiv su nam način predstavljene različite zemlje, njihove prirodne ljepote, znamenitosti i specifičnosti. Sve pohvale organizatorima - udruzi „Syncro“ i volonterima jer je sve – od organizacije do aktivnosti odlično provedeno i organizirano.
Učiteljice Željka Šikić i Sanja Puškarić Delač