Projekt Misli (na) plavo
Dana 26. i 27. svibnja održan je edukativni program od strane udruge Društvo istraživača mora – 2000 milja iz Zadra s ciljem podizanja svijesti o moru među djecom osnovnoškolskog uzrasta. Sudionici edukativnog programa bili su učenici svih sedmih razreda OŠ dr. Jure Turića.
Edukativni program „Školarci misle na plavo“ provodi se u sklopu projekta „Misli (na) plavo – kako more utječe na nas, a kako mi na njega“, koji je sufinanciran sredstvima iz Europskog socijalnog fonda. Projekt (UP.04.2.1.10.0040) „Misli (na) plavo“ za cilj ima razvoj i provedbu edukativnih sadržaja sa svrhom popularizacije "znanja o moru" među krajnjim korisnicima - djeca, mladi i opća populacija, s naglaskom na one korisnike koji se nalaze udaljenije od mora. Glavni cilj je bio približiti more djeci koja na moru ne žive te naglasiti njihovu povezanost s morem unatoč udaljenosti.
Edukativni program „Školarci misle na plavo“ bio je organiziran u četiri platforme:
1. Morski mikrosvijet
Platforma posvećena mikroskopskim organizmima i njihovom značaju, zooplankton i fitoplankton te korištenje stereomikroskopa.
2. BiŽI - Bioraznolikost životinja infralitorala
Platforma posvećena raznolikosti mora i upoznavanju sudionika sa zanimljivim činjenicama o moru te susret s nekim predstavnicima (školjkaši, bodljikaši i sl.) u akvarijima.
3. Ne KLIMAjte prirodu!
Plaftorma posvećena klimatskim promjenama i utjecaju klimatskih promjena na ljude, more i morske organizme.
4. STEAM
Platforma posvećena popularizaciji STEAM-a (Science, Technology, Engineering, Art, Math) kroz znanje o moru (Ocean literacy), odnosno predstavljanje opreme za istraživački rada biologa mora (podvodne ronilice, oprema za uzorkovanje, planktonske mreže, crpci).
Tijekom provedbe učenici su bili podijeljeni u četiri skupine te su se izmjenjivali na platformama. Na kraju edukacije učenicima su podijeljeni poklon paketi s bogatim sadržajem.
nastavnica prirode i biologije Anita Karamarko