Obilježen Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

Povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta koji se obilježava 27. siječnja, u našoj je školi održano predavanje "Zajedno protiv govora mržnje“ s naglaskom na holokaus. Predavanje su učenicima osmih razreda održali policijska službenica Policijske uprave ličko-senjske Kristina Orešković i učitelji povijesti Krešimir Matijević i Antonija Rosandić.

Učenicima i predavačima na početku se obratio ravnatelj škole Ivica Radošević, pozdravivši sve nazočne i naglasivši kako su ovakva predavanja višestruko korisna, od toga da upoznamo što se je događalo i da se ne zaborave žrtve nacističkog režima tijekom Drugog svjetskog rata, do toga kako se slične stvari više nikada ne bi ponovile. Ovaj dan izabran je kao spomen na oslobođenje zatočenika iz koncentracijskog logora Auschwitza.

Tijekom predavanja istaknuto je kako Ministarstvo unutarnjih poslova u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja i partnerima, u sklopu preventivnog programa „Zajedno protiv govora mržnje“ putem digitalnih mreža provodi preventivnu akciju pod nazivom „Budi tolerantan.“

Učenici su upoznati da govor mržnje podrazumijeva izražavanje nesnošljivosti prema određenim društvenim skupinama ili pojedincu zbog nekog njihovog određenja ili opredjeljenja, a temelji se na rasi, vjeri, spolnoj orijentaciji, nacionalnoj ili bilo kojoj drugoj diskriminacijskoj osnovi te im je skrenuta pozornost na toleranciju i uvažavanje drugih.

Učitelji povijesti, između ostaloga, upoznali su učenike s pojmom holokausta, kada je počelo bojkotiranje židovskih poduzetnika, kao i s tzv. Kristalnom noći, a na kraju su učenici svoje stečeno znanje pokazali u vrlo zanimljivom kvizu.

Novinarska grupa

Tomislav Vukelić