Obilježen Dan sigurnijeg interneta

Obilježavanje Dana sigurnijeg interneta u našoj se školi obilježilo dvama vrlo zanimljivim predavanjima.

Povodom obilježavanja Dana sigurnijeg interneta, koji se obilježava drugi utorak u veljači, za sve učenike sedmih razreda policijske službenice Policijske uprave ličko-senjske u školskome su holu održale predavanje, u sklopu projekta Ministarstva unutarnjih poslova „Živim život bez nasilja“. Prikazana su dva edukativna filma kojima je tema bila iskorištavanje maloljetnika na internetu zbog ucjene i osobne financijske koristi. Kako je ova tema bliska ovome uzrastu, nakon prikazanih filmova razvila se zanimljiva komunikacija između policijskih službenica i učenika jer su učenici imali brojna pitanja. Najviše je naglašavano kako se ne smiju objavljivati osobne fotografije i sadržaji koji bi se mogli zloupotrijebiti, kao i opasnost društvenih mreža u kojima se nikako ne bi trebalo prihvatiti prijateljstvo nepoznatih osoba. Vrlo je brzo prošao školski sat.

Sutradan, 7. veljače, za sve učenike šestih razreda, u školskome je holu održan multimedijalni edukativni projekt medijske pismenosti predstava „Abeceda interneta“ koju je organizirao POU ”Dr. Ante Starčević” uz financiranje Grada Gospića. U predstavi su sudjelovali glumci Ana Vilenica i Tomislav Krstanović.

Izvedba na interaktivan način osvještava djeci u predadolescenciji i ranoj adolescenciji opasnosti, zamke, ali i predanosti korištenja interneta. Prikazano je pet video klipova u kojima se obrađuju teme: kratka povijest interneta, cyberbulling, krađa identiteta, osobna vrijednost te fake news.

Glumci su kreativno komunicirali s djecom, educirali ih odgovornome ponašanju na internetu te neprestano upozoravali na moguće opasnosti interneta, ali i na njegove prednosti.

Pokušali su dobiti uvid u to kako djeca koriste internet i koliko o njemu znaju. Hvala našim gostima na pomoći kako bismo na primjeren način obilježili Dan sigurnijeg interneta.

Novinarska grupa

Tomislav Vukelić