Obilježavanje Dana edukacijskih rehabilitatora u Gospiću
Naša škola odazvala se inicijativi Udruge edukacijskih rehabilitatora (raniji naziv defektolozi) Primorsko-goranske, Istarske i Ličko-senjske županije i organizirala predavanje i panel diskusiju u KIC-u u ponedjeljak, 30. 03. 2015. u Gospiću povodom Dana edukacijskih rehabilitatora s temom - Tko su edukacijski rehabilitatori?
U uvodnom dijelu skupu su se obratili pozdravnim govorima Tatjana Kovačić, predsjednica Udruge, profesor Robert Cimperman, viši savjetnik za odgoj i školovanje djece i mladeži s teškoćama u razvoju iz Agencije za odgoj i obrazovanje, ravnatelj Osnovne škole dr. Jure Turića Ivica Radošević, zamjenica gradonačelnika Grada Gospića Marta Grgurić i predsjednica Udruge roditelja s poteškoćama u razvoju Pčelice Željka Šikić.
Članice Udruge iz Centra za odgoj i obrazovanje Rijeka, Škole za odgoj i obrazovanje Pula, Centra za autizam- Podružnica Rijeka održale su kratka predavanja u cilju predstavljanja svog djelokruga rada - Ivanka Pejić: „Rana intervencija u edukacijskoj rehabilitaciji“, Nataša Bačić Kušpilić: „Edukacijsko rehabilitacijska procjena i dijagnostika“, Nataša Tomljanović: “Posebni program i značaj preventivnog programa“, Tamara Dubrović: “Djelatnosti edukacijskog rehabilitatora u redovnoj osnovnoj školi-PGŽ“, Kristina Buić Modrušan: “Korak po korak do usvajanja vještina - prikaz dobre prakse“, Ivone Šabarić Rubeša: “Edukacijski rehabilitator u zajednici - prikaz dobre prakse“, Olgica Jukić, Laura Grubišić: „Edukacijski rehabilitator u srednjoškolskom obrazovanju učenika s teškoćama“, Vanja Marković, Danijela Kasumović Maružin: “Socijalno poduzetništvo-nova strategija strukovnog obrazovanja učenika s teškoćama, prikaz dobre prakse“.
U Republici Hrvatskoj edukacijski rehabilitatori obrazuju se na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu (ERF) Sveučilišta u Zagrebu. Osim edukacijskih rehabilitatora na ERF-u se školuju socijalni pedagozi i logopedi.
U Ličko-senjskoj županiji u osnovnim školama rade edukacijski rehabilitatori. U našoj školi imamo edukacijskog rehabilitatora u posebnom razrednom odjelu i stručnog suradnika socijalnog pedagoga. U Osnovnoj školi u Otočcu radi edukacijski rehabilitator u posebnom razrednom odjelu, a škola ima i stručnog suradnika edukacijskog rehabilitatora. U Senju je u školi zaposlen stručni suradnik edukacijski rehabilitator. Osnovna škola u Ličkom Osiku ima logopeda. Dječji vrtić u Gospiću ima logopeda i edukacijskog rehabilitatora.
Edukacijski rehabilitatori mogu raditi u odgoju i obrazovanju, socijalnoj skrbi, zdravstvu, profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju.
Edukacijsko–rehabilitacijska djelatnost obuhvaća: rano otkrivanje, timsku dijagnostiku, edukacijsko-rehabilitacijsku procjenu, ranu intervenciju, promicanje prava i potreba djece s teškoćama i osoba s invaliditetom, edukacijsko-rehabilitacijske individualne i grupne postupke te programe temeljene na procjenama i procesnom reguliranju, odgojno-obrazovni rad s djecom s teškoćama i osobama s invaliditetom, sudjelovanje u profesionalnoj orijentaciji i pružanje podrške u zapošljavanju, pružanje podrške drugim sustavima, suradnju i timski rad, edukacijske aktivnosti usmjerene na profesionalce i okolinu djece s teškoćama i osoba s invaliditetom, edukacijsko-rehabilitacijsku evaluaciju, stručna i znanstvena istraživanja.
Korisnici edukacijsko-rehabilitacijskih usluga su djeca s teškoćama i osobe s invaliditetom svih dobnih skupina. Korisnici usluga savjetovanja, psiho-socijalne i edukacijske podrške su roditelji/skrbnici, drugi članovi obitelji i osobe koje su profesionalno i/ili uslugama vezane uz djecu s teškoćama i osobama s invaliditetom odnosno njihova uža i šira okolina.
U našim školama edukacijski rehabilitatori rade s učenicima s teškoćama u razvoju, s njihovim roditeljima i s učiteljima. Novo zakonodavstvo otvara put inkluzivnoj edukaciji učenika s teškoćama u razvoju što znači da sve više učenika ostaje u svojim obiteljima i polazi redovne škole. Tako se javlja sve veća potreba za adekvatnom profesionalnom potporom u redovnom školovanju.
U svojoj sredini nastojimo osigurati odgovarajuće uvjete za školovanje i uključivanje učenika s teškoćama u razvoju, gdje postoji mogućnost za to. Naši učitelji se kontinuirano educiraju za rad s učenicima s teškoćama u razvoju. U školi trenutno radi 14 pomoćnika u nastavi. Veliku podršku pruža nam lokalna zajednica i osnivač Grad Gospić. U ovom radu uvijek ima prepreka koje treba premostiti, a i prostora za poboljšanje.
Pripremila:
M. Zdunić, dipl. soc. pedagog
Novosti - Sve