Naša škola uspješno predstavila svoje projekte na „Jeseni u Lici“

Prvog dana održavanja 25. „Jeseni u Lici“, 29. rujna, neposredno prije svečanog otvaranja izložbe, na Trgu Stjepana Radića u Gospiću održano je predstavljanje projekata unutar programa „Čuvari baštine Ličko-senjske županije“, financiranog iz projekta „Jadranski RZC STEM“. Predstavljena su dva projekta koje su ostvarili učenici i učitelji naše Osnovne škole dr. Jure Turića. Prvi projekt pod nazivom „Lička slovarica“ ukratko je predstavila učiteljica Ljubica Ilievska Radošević koja je sudjelovala u projektu zajedno s učiteljicom Anom Ivanetić i učenicima članovima Učeničke zadruge „Vodarica Marta“. Vjeroučitelj Franje Puškarić predstavio je projekt „Od ovce do tkanice“, koji je proveden u suradnji s učiteljicom Antonijom Rosandić i Folklornom skupinom „Degenija“. Nakon uvodnih riječi, prikazana su dva filma u kojima su predstavljeni tijek i rezultati spomenutih projekata. Budući da su oba projekta ostvarila maksimalni broj bodova (40), Učenička zadruga „Vodarica Marta“ i Folklorna skupina „Degenija“ zasluženo su podijelile prvo mjesto. Priznanja i nagrade učiteljima uručili su djelatnici Razvojnog centra Splitsko-dalmatinske županije koji je idejni začetnik i osnivač cjelokupnog projekta.

Treba spomenuti kako su projekti provedeni u okviru teme za školsku godinu 2022./2023., „Mudre glave, mlade ruke“, a njihov je glavni cilj bio prenijeti znanje i vještine starijih generacija na djecu i mlade, u ovome slučaju na učenike naše škole. U tu svrhu članovi Učeničke zadruge „Vodarica Marta“ potrudili su se od svojih baka i djedova prikupiti stare riječi i izraze karakteristične za Liku te doznati njihova značenja. Za svako slovo abecede pronašli su neku riječ iz ličkog govora, a u tom pothvatu vrlo rado im je pomogla baka Ljubica Stilinović iz Ličkog Novog. Učenici su tako iz „prve ruke“ mogli naučiti što su biljac, dižva, furak, ilo, rinčice, šarenica, tratur i ulipak. Uz navođenje po jedne riječi za svako slovo, učenici su crtežima prikazali što ta riječ znači. Tako je nastala „Lička slovarica“, najprije u digitalnom obliku u Book Creatoru, a potom i u tiskanom izdanju za što su se pobrinule učiteljice Ljubica Ilievska Radošević i Ana Ivanetić.

Članovi Folklorne skupine „Degenija“ naučili su kako od ovce doći do tkanice. Uz pomoć učiteljice Antonije Rosandić i vjeroučitelja Franje Puškarića prikupili su informacije od starijih osoba i snimili intervju s bakom Anom Alić iz Gospića koja im je pojasnila sve korake u procesu dobivanja tkanice. Kako ne bi sve ostalo samo na teoriji, učenici su posjetili OPG „Rukavina“ u Ličkom Novom, upoznali način uzgoja ovaca i zabavili se uz pastirske igre, pjesme i kola. Imali su priliku vidjeti i postupak šišanja ovaca. U Ribniku su se pokraj obnovljene mlinice okušali u pranju vune, a potom je u staroj ličkoj kući u vlasništvu gospićkog muzeja češljali, preli i bojili. Na koncu, u Pučkom otvorenom učilištu „Dr. Ante Starčević“ Gospić mogli su vidjeti kako se odvija tkanje tkanice na tkalačkom stanu (tari).

Rezultati projekata i ostvareni uspjesi još su jedan dobar pokazatelj kako naši učenici ne samo u redovitoj nastavi, nego i u izvannastavnim aktivnostima vole stjecati nova znanja i vještine i uz podršku starijih primjenjivati ih u praksi njegujući time ličku tradiciju.

Vjeroučitelj Franje Puškarić

Osnovna škola dr. Jure TurićaImg 1859 2