Gospićki školarci kroče stopama Nikole Tesle

Dana 16.6. u našu školu stigao je STEM mobilni laboratorij, kombi koji putuje u 20 županija Republike Hrvatske u okviru projekta „Razvoj mreže STEM ambasadora“ a provodi ga Bioteka – udruga za promicanje biologije i srodnih znanosti s partnerima DOOR, FabLabHR, Astronomskim društvom Višnjan te Prehrambeno – biotehnološkim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu. Više od 200 učenika drugih, trećih i četvrtih razreda sudjelovali su u radionicama u kojima su kroz kratke igre isprobavali interaktivne mjerne instrumente, a zatim im je demonstriran rad zračnog drona, durbine i podvodnog drona. Učenici su bili vrlo aktivni u ponuđenim istraživačkim zadatcima. Na zanimljiv i zabavan način su otkrivali zanimljivosti iz prirode u svom okolišu. Probuđena znatiželja nakon radionica rezultirala je brojnim pitanjima za voditeljice radionica.
Upravo je posjetom rodnom kraju Nikole Tesle, jednog od najvećih izumitelja svih vremena, STEM kombi završio svoju turneju Hrvatskom. Nakon predstavljanja u Zagrebu kombi je obišao 20 hrvatskih županija.

Na račun velikog znanja koje su gospićki školarci iskazali, STEM ambasadori su izrazili nadu da se među tom djecom krije novi Tesla - znanstvenik koji će svijetu donijeti dragocjena otkrića i dodatno proslaviti Liku.

„Teslu je upravo opažanje pojava u okolini potaknulo na otkrića kojima je mijenjao svijet. Mi kroz naše STEM radionice djecu potičemo na istraživanje i opažanje, a zatim i na pokušaje donošenja rješenja za probleme koje su uočili. Zato nam je drago da su učenici Osnovne škole dr. Jure Turića s velikim zanimanjem učili koristiti se pravom opremom znanstvenika. U toj su opremi durbin, mikroskop, digitalne lupe, dronovi i meteorološki uređaji. Školarci su uživali u ulozi istraživača. Želimo da taj istraživački duh nastave gajiti tijekom školovanja te da jednoga dana ako se u tome prepoznaju, izaberu karijeru u STEM područjima - prirodnim znanostima, tehnologiji, inženjerstvu i matematici. U mnoge će poslove idućih godina ulaziti umjetna inteligencija, no najbolje u našoj budućnosti ovisi o ljudskoj kreativnosti i inovativnosti“, kazala je Katarina Horvat, stručna suradnica – edukatorica u udruzi Bioteka.

Gospićki školarci uspješno su rješavali zadatke iz područja tehnologije, biokemije i medicine.

Radionice su vodili STEM ambasadori. STEM ambasadori su srednjoškolci, studenti, zaposlenici u realnom sektoru te znanstvenici koji se educiraju kako na suvremen način javnosti, posebice djeci i mladima, prenositi znanje iz STEM područja.

STEM kombi s laboratorijem napravljen je u sklopu projekta „Razvoj mreže STEM ambasadora“. Riječ je o projektu jačanja kapaciteta, znanja i vještina te međusektorske suradnje organizacija civilnog društva i obrazovnih institucija za provedbu programa popularizacije STEM-a u Hrvatskoj. Provodi ga udruga za promicanje biologije i srodnih znanosti Bioteka u suradnji s Prehrambeno-biotehnološkim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu te udrugama Astronomsko društvo Višnjan, FabLabhr.NET i DOOR. Projekt ukupne vrijednosti 2.829.663,79 kn sufinancirala je s 2.405.214,22 kn Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, što čini 85 % ukupne vrijednosti projekta, a 15 % ukupne vrijednosti (424.449,57 kn) sufinancirano je iz Državnog proračuna.

Novinarska grupa

Osnovna škola dr. Jure Turića20230616 110519
Osnovna škola dr. Jure Turića20230616 111903
Osnovna škola dr. Jure TurićaImg-20230616-wa0014